Main Menu

Rozliczenie PIT z PITax.plDarmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki

Breadcrumbs

plakat

Dzień pierwszy - 27 sierpnia 2016 r.

Od samego rana słońce grzeje niemiłosiernie. Zapowiadała się upalna pogoda i rzeczywiście tak było. Rano zakupy i przygotowanie do wieczornego grilla i mityngu AA. O 14:30 idę do kościoła św. Andrzeja Boboli. Wcześniej spoglądam na termometr - 35 stopni ciepła. Jest już spora gromadka ludzi. Kilka minut później witam się z księdzem biskupem Tadeuszem Bronakowskim i proboszczem Andrzejem Popielskim. Czekamy jeszcze trochę i wszyscy idziemy na mszę. W międzyczasie przybyła również Pani Prezydent Agnieszka Muzyk.

Msza święta celebrowana przez Jego Ekscelencję ks. Bp. Tadeusza Bronakowskiego rozpoczyna się punktualnie o 15:00. Na zakończenie nasi członkowie wynoszą krzyż. Rozpoczyna się droga krzyżowa "Młodzi nie dajcie się zniewolić". Co chwila przyłączają się nowe osoby. Idziemy ulicami miasta i wracamy pod kościół. Przy każdej stacji swoje świadectwo dają alkoholicy, którzy wyrwali się z nałogu. Na zakończenie błogosławieństwo księdza biskupa. Droga krzyżowa tym razem trwała krócej niż zwykle. Czekamy godzinę i przygotowujemy grilla dla tych, którzy razem z nami chcieli wziąć udział w mityngu. Mityng zgodnie z zasadami grupy AA "Jutrzenka" trwa do godziny 22:15. Udział w nim wzięło około 30 osób. Zebrani rozjeżdżają się a my z naszymi przyjaciółmi z Otwocka jedziemy do stowarzyszenia. Rozmowy trwają do północy. Wracam do domu zmęczony. Upał dał mi się we znaki. Jutro od rana czeka nas wiele pracy.

Dzień drugi - 28 sierpnia 2016 r.

Dziś Festyn rodzinny. Zbiórka w stowarzyszeniu o godzinie 8:00. Słońce grzeje tak jak wczoraj. Zakładam koszulkę przygotowaną specjalnie na ten dzień. Pakujemy wszystkie niezbędne rzeczy. Przede wszystkim puchary i nagrody dla dzieci a także koszulki. Rozstawienie namiotu nie sprawia nam kłopotu. Mamy już w tym wprawę, bo wykorzystywaliśmy go już kilkakrotnie.
WORD przygotowuje swoje stanowisko a SpeedASG sprzęt dla dzieci: skocznie, trampoliny, samochodziki i inne zabawki. Pracownicy MOSiR rozstawili scenę i zjeżdżalnię. Wcześniej rozstawili się handlowcy. Do sceny przytwierdzone bandery MPWiK, MOSiR i miasta Łomża. O godzinie 11:00 rozpoczynają się występy zespołów dziecięcych. Całość koordynuje pani Magdalena Sinoff, która sama również śpiewa. Oprawę muzyczną Festynu zapewnił pan Łukasz Majewski.

My zabieramy się za nasze konkursy. Koordynatorem wszystkich konkursów jest nasza koleżanka Dorota Kos. Dla najmłodszych przygotowaliśmy:

 • malowanki uliczne "Z uśmiechem przez życie" - dwie grupy wiekowe
 • konkurs poetycki pt. "Z uśmiechem przez życie" - każdy ma napisać dwie zwrotki
 • bieg z piłeczką pingpongową
 • konkurs wędkarski

W poszczególnych konkursach zwyciężyli:

Konkurs wędkarski

 1. Karol Pianka
 2. Maksymilian Rutkowski
 3. Robert Sokołowski

Konkurs "Bieg z piłeczka pingpongową"

 1. Mateusz Kozikowski
 2. Łukasz Kozikowski
 3. Michał Pianka

Konkurs "Malowanki uliczne - Z uśmiechem przez życie" kat. 7-9 lat

 1. Kaja Kurpiewska
 2. Kuba Kowalski
 3. Bartosz Pianka

Konkurs "Malowanki uliczne - Z usmiechem przez życie" kat. 10-12 lat

 1. Nikola Somul
 2. Tomasz Miłosek
 3. Mateusz Kozikowski

Konkurs poetycki "Z uśmiechem przez życie"

 1. Malwina Kowalska
 2. Maciej Miłosek
 3. Łukasz Kozikowski

Wiersz zwyciężczyni konkursu poetyckiego:

Nawet gdy coś się wydarzy
Idź z uśmiechem na twarzy
Bo nie sztuka jest być smutnym i grzecznym
Ale szalonym i zawsze uśmiechniętym
Idź światem wesoły
I chętnie wróć do szkoły
I pamiętaj o wielkim uśmiechu
A daleko zajdziesz, dalej niż bez uśmiechu

Poza konkursem wiersz napisała Natalia G. , która jest uczennicą Liceum Plastycznego w Łomży. Ponieważ ten wiersz bardzo mi się podoba, postanowiłem go zamieścić. A oto co stworzyła ta młoda kobieta:

"Z uśmiechem przez życie"
Na twej buzi słońce świeci
Gdzieś po prawej, lewej dzieci
Wszyscy mamy dzień radosny
Uśmiech piękny a nie skośny
Zobacz tylko jak wesoło
Uśmiech widać tu wokoło
Na twych ustach radość wita
Nikt o smutki się nie pyta
Pięknie świeci na twej twarzy
Słońce nas po plecach praży
A ja marzę tylko o tym
By się śmiał nawet motyl
Więc do góry weź swą bródkę
Uśmiech pokaż na minutkę
A już po tym czasie krótkim
Każdy będzie wesolutki

Przez cały czas dzieci korzystają z przygotowanych atrakcji - za darmo - więc nie będzie ani jednego dziecka, które nie mogłoby skorzystać z naszej oferty. Wreszcie dociera grochówka, którą sprezentował nam na tę imprezę Urząd Gminy w Łomży. Nakarmiliśmy każdego, kto się zgłosił. Starczyło również dla obsługi Festynu. Urząd Gminy Łomża od kilku lat pomaga nam w przygotowaniu Forum. Tę pyszną grochówkę przygotowała nam "Jędrusiowa Zagroda" z Piątnicy.

O godzinie 14:00 rozpoczęła się debata pt. "Trzeźwość zobowiązuje". Uczestnicy wymieniają się poglądami na ten temat. Okazuje się, że trzeźwość każdego zobowiązuje do czegoś innego. Przewija się jednak jedna kwestia - trzeźwość zobowiązuje do uczciwości i pomagania innym.

Oprócz młodych artystów z BKStep, eMDeK, Studio Piosenki POP ART, uczniów szkół podstawowych wystąpili łomżyńscy karatecy a także uczniowie Szkoły Języków Obcych LINGUO, którzy czytali bajki w różnych językach. Wszyscy za fantastyczne pokazy nagrodzeni zostali rzęsistymi brawami.
Sporym zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa. Główną nagrodą był rower, ale tym zajmował się ksiądz proboszcz.

Zbliża się 18:00 i msza święta kończąca Forum. Składamy nasz namiot i wszystkie rzeczy jakie wzięliśmy. Jedziemy do stowarzyszenia. Wszyscy zmęczeni. Najgorszy był ten upał. 10 godzin na słońcu odczuli wszyscy. Kolejny raz stanęliśmy na wysokości zadania. W koszulkach z uśmiechniętymi buźkami wyglądaliśmy wspaniale. Część koszulek dostały występujące dzieciaki i nasi przyjaciele. Będą mieli pamiątkę z tej imprezy.

Forum mogliśmy zorganizować dzięki pomocy finansowej i rzeczowej wielu firm i instytucji.
Swój ogromy wkład mają:

 • Urząd Miasta Łomża
 • Urząd Gminy Łomża
 • MOSiR w Łomży
 • MPWiK w Łomży
 • PHU Kurpiewski z Łomży
 • Lody Gotti z Łomży
 • Domczar Łomża
 • Spółdzielnia Mieszkaniowa "Perspektywa" w Łomży
 • MDK DŚT Klub "Bonar" w Łomży

A także osoby prywatne.

Dziękuję wszystkim za pomoc w realizacji tego zadania. Uśmiechnięte twarze dzieciaków i dumnych rodziców były dla nas "zapłatą" za trud jaki włożyliśmy w przygotowanie Forum. O tej imprezie pisał trzykrotnie portal 4lomza.pl. Redaktor Mirosław Derewońko był obecny przez dwa dni. Szczególnie aktywny był podczas Festynu rodzinnego. Następnego dnia informację o Festynie zamieścił również portal mylomza.pl. Serdecznie dziękuję za pomoc w propagowaniu trzeźwego i zdrowego stylu życia. W zakładce "My w mediach" można zapoznać się z tekstami. Zgodnie z tradycją sporządziliśmy dokumentację fotograficzną. Tym razem jest to ponad 1500 zdjęć!Autorem większości jest Henryk Felter. Zamieściłem również kilka swoich fotek. Wybrane można zobaczyć w naszej Galerii (Forum trzeźwościowe - Msza św. i Droga Krzyżowa, Forum trzeźwościowe - KonkursyForum trzeźwościowe - Występy i pokazyForum trzeźwościowe - Migawki). Wszystkie w siedzibie Stowarzyszenia.

To Forum od początku zapowiadało się na dużą imprezę, więc miałem trochę obaw czy wszystko pójdzie zgodnie z planem. Wszystko działo się w jednym czasie. Występy, konkursy, serwowanie grochówki, udzielanie informacji, pilnowanie dzieciaków na zjeżdżalniach i w samochodzikach, wywiady, debata. Gdyby nie pomoc pani Magdaleny Sinoff i Adriana Wądołowskiego ze SPEED ASG nie dalibyśmy sobie rady.

Dziękuję również wszystkim naszym członkom - jestem z was dumny.

 

Grupy Rodzinne Al-Anon (Ang. Al-Anon Family Group) (Al-Anon - od pierwszych sylab Alcoholics Anonymous) - pracujące w oparciu o 12 Stopni. To grupy samopomocowe skupiające krewnych i przyjaciół alkoholików. Na spotkaniach Al-Anon (mityngach) członkowie rozwiązują swoje problemy dzieląc się doświadczeniem, siłą i nadzieją. Jedynym celem działania wspólnoty Al-Anon jest niesienie pomocy rodzinom alkoholików. Wspólnota nie jest związana z żadną sektą, wyznaniem, ugrupowaniem politycznym, organizacją czy instytucją. Nie bierze udziału w żadnych sporach. W Al-Anon nie ma żadnych składek członkowskich. Przynależność i uczestnictwo jest w pełni dobrowolne.

PRZYDATNE LINKI

Nasi Partnerzy i Sponsorzy

lomza nadleśnictwo łomża parafia osm piątnica phu kurpiewski gmina lomza speed_asggok mpwik word centermebelpianpol